Liczy się czas pracy faktycznie przeznaczony na działalność B+R
Wyliczenie kosztów do odliczenia w uldze na badania i rozwój ma być proporcjonalne, bez czasu obejmującego urlop czy inne usprawiedliwione nieobecności.
Jednym ze sposobów na wspieranie innowacyjności i unowocześnianie polskiej gospodarki są preferencje podatkowe, m.in. ulga B+R, czyli ulga na działalność badawczo-rozwojową. Szybko okazało się jednak, że przepisy regulujące zasady jej rozliczenia nie są ani jasne, ani proste.
Świadczy o tym chociażby liczba wniosków o interpretacje indywidualne i sporów, jakie pojawiły się na ich tle. Jednym z problemów jest rozliczanie ulgi w przypadku czasu pracy. I choć początkowo rozstrzygnięcia sądów pierwszej instancji były korzystne dla podatników, to ta tendencja może się odwrócić. Początkiem tego trendu może okazać się wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 listopada 2021 r. (II FSK 1039/21).
Wydatki na pracowników
Sprawa dotyczyła spółki z branży informatycznej. We wniosku o interpretację z września 2020 r. spółka wskazała, że nie ma statusu centrum badawczo-rozwojowego, ale uzyskała dofinansowanie w zakresie tworzenia oraz komercjalizacji aplikacji. Zastrzegła, że nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Jej działalność dotyczy wytwarzania programów komputerowych oraz stron internetowych, a także działań z zakresu VR/AR (wirtualnej/rozszerzonej rzeczywistości). Czynności dotyczą realizacji różnego rodzaju projektów informatycznych.
Spółka tłumaczyła, że prace...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta